Šupinka

The Šupinka tray for serving maki sushi is based on my analysis of Frantisek Vizner ́s work, which I admire very much. When Frantisek Vizner was working with glass, he always used the potential of the material and technology to the fullest. Inspired by his approach, I chose the technique of glass casting and decided to use all imperfections, naturally occurred during the process, as a decor.

I am also interested in his work with structures during his early years. I designed a structure inspired by fish scales and I used it as a bottom part of the tray. The remaining surface is cut and polished which creates a unique contrast.

Tác na suši inspirovaný některými principy, které ve své tvorbě používal František Vízner. Vychází z mé analýzy jeho tvorby. Když František Vízner pracoval se sklem, snažil se plně využít potenciál materiálu a zvolené technologie. Proto jsem nechala vyniknout přirozený charakter taveného skla. Vzniklé „kazy” jsem nezastírala, ale naopak podtrhla jejich specifický půvab. Spodní část každého z táců je pokryta modelovanou strukturou. Všechny ostatní plochy jsou broušené a vzniklý kontrast dává struktuře o to více vyniknout. Název „šupinka” vychází ze záliby Františka Víznera dávat svým objektům v soukromí různá jména, jako například ušatka, rohatka, břit, špička, bonbonek, prdelka. . . podle tvaru.